چرا گناه بر ذهن و ایمان انسان اثر سوئی دارد؟

گناه در واقع تبعیت کردن از نفس اماره است و وقتی انسان از نفس اماره خود تبعیت کرد ،آن را تقویت نیز کرده است.این تقویت نفس اماره توسط گناه در انسان ابتدا خود را با تشویش ذهن نمایان میکند و با تقویت بیشتر و جولان دادن به آن قوه مفکره انسان رفته رفته تضعیف میشود. این تضعیف باعث بروز حالاتی همچون ضعف حافظه و ضعف تمرکز در انسان میشود.با افزایش قدرت نفس اماره به تبع آن انسان مرتکب گناهان بیشتری شده و از طرفی دیگر چون باورها و مادر باورها یعنی ایمان انسان مواد تفکر را تشکیل میدهند در صورت به کار انداخته نشدن تضعیف شده و در معرض نابودی قرار میگیرند.

این سیر در انسان هایی که اهدفی الهی و متعالی را در پیش گرفته اند بسیار محسوس می باشد زیرا شیطان رجیم حملات قویتری به این گونه افراد وارد میکند و در تلاش برای انحراف آنها بیشترین انرژی و موزیانه ترین ترفندها را به کار میبرد.این گونه افراد به دلیل اینکه طعم تفکر ایمانی و پیمودن در مسیر وحدانیت را چشیده اند با اندک گناهی پی به اثرات و نمود های آن در زندگی و مسیری که می پیمایند میبرند.

امام خمینی(ره) در گفتاری فرمودند:مهذب نیستیم که در فکر نیستیم.

آری!برای آنکه انسان دارای تفکر و از آن بالاتر دارای تفکر ایمانی و قرآنی شود ، لازم است که در ابتدا ظرف دل خویش را از آلودگی های اخلاقی پاکیزه کند و در تهذیب نفس خویش بکوشد.باشد که تمامی ما در این مسیر رستگار شویم.آمین.

/ 1 نظر / 14 بازدید
سی سیب

سلام آقا جواد، وبلاگت خیلی خوب است ،سعی کنید از تصاویر هم در پست هات استفاده کنی تا وبت جذاب تر شود.موفق باشید.